کارشناس ادبی کانون پرورشی فکری کودکان استان هرمزگان با بیان اینکه شناخت علایق و خواسته ها کودکان در رشد وپیشرفت آنها نقش اساسی دارد افزود:هدفمند کردن کودکان درس اولی است که به انها آموزش می دهیم

 

دوران کودکی نقش بسزای در پرورش روحیه ادبی دارد و زمینه ساز مردان و زنانی است که در تاریخ ادبیات جهان و حتی ایران نقش بسزای داشته اند و شناخت استعداد در این سنین باعث پیشرفت های قابل توجهی در کودکان خواهد شد .

فاطمه غلام زاده نخلی کارشناس ادبی کانون پرورشی و فکری کودکان بندرعباس ،در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی آداک ،اظهار داشت :در این مراکز کودکان سنین ۷ تا ۱۸ سال فعالیت دارند و این رده بندی سنی براساس تعریفی است که از کودک و نوجوان در سطح بین الملی صورت گرفته است .

فاطمه غلامزاده نخلی از مربیان این کانون با اشاره به اینکه دوردان کودکی سرشار از تخیل ،شادابی ، نشاط و سلامت است . گفت :در این دوره ،خواسته کودکان از مربیان این است که فعالیت آنها را هدفمند ساخته و با ایجاد انگیزه ها به شکل دادن ، اهداف برای آینده آماده سازند .

 

وی با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان قشری هستند که در آینده مدیران و تصمیم گیران مملکت خواهند بود گفت :باید بدانیم کودک جز سرمایه های این کشور هستند و نباید با نادیده گرفتن و جدی نگرفتن آنها ، به این قشر از جامعه آسیب وارد کنیم .

این کارشناس ادبی با اشاره به اینکه کودکان را با یکدیگر مقایسه نکنیم گفت : ما در کانون هر کودک را بر اساس توانایی و استعداد های که در زمینه های مختلف دارد.از آموزش های لازم برخوردار می شود .

غلامزاده نخلی با اشاره به کمک های که مربیان در روند رشد ادبی کودک انجام می دهند عنوان کرد :شناسای نیازهای کودک توسط مربیان متناسب با علاقه کودکان و نوجوانان هنری است که در این کانون ها به دانش آموختگان آموزش داده می شود .

 

وی با بیان اینکه کانون به نیازهای کودک در ابعاد مختلف اندیشیده است گفت : ما در آغاز آموزش سعی کرده ایم کودک با کتابخانه مانوس شود به همین منظورکتابخانه های تخصصی بر اساس گروه سنی راه اندازی شده است .

کارشناس ادبی کانون اظهار داشت :مخاطب نیاز به خواندن کتاب دارد تا گنجینه معلومات خود را افزایش دهد.و خود را با جهان بینی و تجربه زیستی مختلف و نویسندگان و شاعران آشنا شود.

غلامزاده نخلی در ادامه افزود :به همین خاطر کتابخانه های تخصصی در زمینه های فرهنگی ، هنری ، علمی ،ادبی و اسلامی در ارتباط با کودک تالیف شده است و کتابها در قفسه ها بصورتی که فضای بسیار مناسبی برای ایجاد انگیزه در کودک و نوجوان و بر اساس استاندارهای های جهانی مرتب شده است .

وی با اشاره به وجود کتابدارهای تخصصی که کودکان را خیلی دوست دارند گفت : ۴۴ فعالیت را برای کودکان انجام می دهند که بر اساس فعالیت های کتابخانه ای است و کتاب های مرتبط با فعالیت آنها تالیف شده است.

کارشناس ادبی کانون بیان داشت :کودکی که در هر موضوعی علاقه نشان داده است با همان موضوع توسط کتابدارها راهنمای می شود .تا زمینه شکوفای و استعداد در آن کودک فراهم شود .مثلا در موضوع علمی کودک به مطالعه کتاب های علمی سوق داده می شود.

فعالیت های عمومی گرایش های کودکان را آشکار می کند

غلامزاده نخلی گفت :ابتدای کار این است که کودکان کتاب مطالعه کنند و همچنین در فعالیت های فرهنگی شرکت کنند.و بحث کردن راجع به کتاب و روخوانی و شعر خوانی را یاد گرفت این کودک آماده می شود برای کارگاه تخصصی که برای انها مد نظر گرفته شده است

وی گفت :کودکان علاقمندی به یک موضوع را در خلال همین فعایت های عمومی نشان می دهند و هر مربی بر اساس کارگروه تخصصی که وجود دارد مثلا در حوزه ادبی به این کار گروه معرفی می نماید .

این کارشناس ادبی گفت :کودک نوشتن خلاق را فرا می گیرد و بعد از آن می خواهد نوشته های خود را در قالی شعر و یا قالب های دیگر ادبی ارایه بدهد .
غلامزاده بیان داشت :دوران نوجوانی قالب های نوشتن را یاد می گیرد و نوجوانان به عنوان اعضای ارشد کانون پرورشی و فکری شناخته می شوند و از انها دعوت می شود در انجمن های تخصصی شرکت کنند که شامل انجمن شعر و داستان و طنز است .

وی با اشاره به اینکه استان هرمزگان ،اولین استان دارای انجمن ظنز نوجوان است اظهار داشت : در این زمینه فعالیت های زیادی در چند ساله اخیر انجام داده است .و محوری ترین آن جشنواره تخصصی طنز به صورت منطقه ای و استانی است .

کارشناس ادبی کانون گفت :در انجمن های ادبی پیشرفت نسبت به دیگر انجمن ها بیشتر است چون کار اساسی در این بخش بیشتر بوده است و نوشتن خلاق بوده است ما در این بخش نوجوانان نویسنده و شاعران زیادی داریم که فعالیت های گسترده دارند

وی در پایان گفت :بزرگترین عامل برای کودکان و نوجوانان هرمزگان در بخش های مختلف ادبی که در جشنواره های سراسری کشوری دارای مقام های مختلف هستند وجود کار مستمر و بر اساس فعالیت در دوره های زمانبندی شده و نیاز سنجی ها همه همکاران در این بخش است.